wtorek, 19 czerwca 2018

Jemy to co znajdziemy - Brzoza.

jadalne rośliny
Brzoza.

Jemy to co znajdziemy - Brzoza.


Brzozy rosną w strefie umiarkowanej w wielu trudno do sprecyzowania ilości gatunków. Powodem tego niesprecyzowania jest występowanie mieszańców międzygatunkowych. Drzewa te w Polsce można spotkać w 6-ciu gatunkach i często rosną na piaszczystych gorszych gatunkowo glebach. 

Brzoza jest drzewem o wysokości do 20 metrów, ma bardzo rozwiniętą koronę złożoną z konarów i zwisających z nich z cieniutkich gałązek, do których przyczepione są liście poruszające się przy najmniejszym podmuchu wiatru. Pień drzewa pokryty jest najczęściej gładką, białą, łuszczącą się korą, a liście zielone o długości do 10 cm.Do zjedzenia nadają się młode liście mające właściwości moczopędne, poprawiają przemianę materii i mają działanie odtruwające, oraz miazga twórcza(kambium) i łyko będące pod korą.
Wiosną z drzewa możemy uzyskać pożywny sok zawierający dużo cukrów.

Aby uzyskać sok z brzozy musimy wywiercić w pniu otwór na głębokość ok 4 cm lub zrobić nacięcia w kształcie litery V lub Y. Oczywiście pod otworem czy nacięciami umieszczamy pojemnik w, którym będzie gromadzony sok. Z uzyskanego soku możemy zrobić syrop zagęszczając go poprzez gotowanie.
Warto jeszcze wspomnieć, że kora brzozy fantastycznie nadaje się do rozpalenia ognia.jadalne rośliny
Liście brzozy.
Proszę polub ten artykuł, jeśli uważasz go za wartościowy.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza