![]() |
Pasteryzacja przez gotowanie. |
Konserwacja żywności - Pasteryzacja.
Pasteryzowanie jest jedną z technik przedłużania trwałości żywności, która polega na zagrzaniu i utrzymaniu przez pewien czas w temperaturze 90-100°C przetworów zamkniętych w hermetycznym pojemniku odpornym na wysokie temperatury np. szklane butelki i słoiki.
Pasteryzację możemy przeprowadzić na trzy sposoby, tj:
- przez gotowanie - napełnione i zakręcone słoiki gotujemy przez określony czas w garnku (na dnie garnka umieszczamy czystą ściereczkę aby słoje czy butelki nie stykały się bezpośrednio z jego dnem), następnie je wyciągamy, dokręcamy i odstawiamy do ostygnięcia,
- w piekarniku - napełnione i zakręcone słoiki umieszczamy na określony czas w piekarniku, następnie je wyciągamy, dokręcamy i odstawiamy do ostygnięcia,
- wekowanie bez gotowania - gorące słoje napełniamy gorącym, doprowadzonym wcześniej do temp 90-100°C materiałem (np. sokiem, dżemem, zupą, itp. ), zakręcamy i odstawiamy do góry dnem do ostygnięcia. Ta metoda jest najmniej skuteczna.
Ponadto warto wspomnieć, że czas trzymania naszych przetworów w temp 90-100°C uzależniony jest od wielkości i gatunku materiału, gdyż soki i owoce małe (np, jagody, czarny bez) pasteryzujemy do 30 minut, natomiast owoce większe ok 1 godziny. Mięso najlepiej tyndalizować tj. trzykrotnie gotować co 24 godziny. Osobiście mięso wekuję pasteryzując pierwszego dnia 2 godziny, drugiego dnia 2 godziny i trzeciego dnia godzinę.
Artykuł był przeze mnie napisany na potrzeby strony Just To Survive, skąd też został "przedrukowany".
Artykuł był przeze mnie napisany na potrzeby strony Just To Survive, skąd też został "przedrukowany".
Brak komentarzy:
Publikowanie komentarza