czwartek, 7 czerwca 2018

Uzdatnianie wody – Gotowanie.

Uzdatnianie wody.
Gotowanie wody.

Gotowanie - uzdatnianie wody.


Woda, pomimo że jest potrzebna do życia wszystkim żyjącym istotom, jest także doskonałym siedliskiem wszelkiego rodzaju drobnoustrojów i bakterii. Dlatego wodę, która jest podejrzanego pochodzenia lub była pobrana z rzek, stawów, jezior itd. przed spożyciem powinniśmy uzdatnić. Jedną z tradycyjnych metod uzdatniania wody jest gotowanie. Pomimo, że większość
drobnoustrojów ginie w temperaturze powyżej 60ºC to jednak powinniśmy zachować zasadę gotowania wody przez 7 minut na poziomie morza i o jedną minutę dłużej na każde 100 metrów wyżej. Uzdatnienie wody na dużych wysokościach jest bardzo trudne lub nawet niemożliwe gdyż, z każdym wzrostem wysokości punkt wrzenia wody maleje, ok 1ºC na 300 metrów więcej.

Musimy także pamiętać, że niektóre bakterie(znikomy procent ale jednak) potrafią przeżyć wyższe temperatury niż 100ºC, a samo gotowanie wody nie wystarczy aby ją oczyścić jeżeli jest zanieczyszczona związkami chemicznymi. W czasie wrzenia powstaje para i zmniejsza się tylko objętość wody, a związki chemiczne w niej zawarte pozostają dlatego przed gotowaniem powinniśmy wodę oczyścić w filtrze.


Aby woda szybciej się zagotowała powinniśmy przykryć naczynie w którym gotujemy w celu zminimalizowania straty ciepła.
Uzdatnianie wody.
Gotowanie wody.Artykuł był przeze mnie napisany na potrzeby strony Just To Survive, skąd też został "przedrukowany".

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza