środa, 11 lipca 2018

Mora Outdoor 2000.

preppers
MORA OUTDOOR 2000.

Nóż Mora Outdoor 2000.

Nóż MORA OUTDOOR 2000 może nie jest nowym produktem na rynku jednak jest na tyle fajnym nożykiem i często kupowanym, że warto napisać na jego temat parę słów.
Jego klinga długości 110 mm. wykonana jest ze stali nierdzewnej Sandvik 12C27(zbliżona twardością do stali 440A), natomiast profilowana rękojeść z tworzywa sztucznego i gumy. Długość całkowita noża wynosi 225 mm zaś jego waga to 120 gram.Pomimo jego niewielkich rozmiarów i wagi w/w nóż przyda się w wielu pracach obozowych. Jego konstrukcja jest dość nietypowa, gdyż jego ostrze posiada dwie grubości. Węższa część ostrza znajdująca się na początku noża służy do bardziej precyzyjnych prac np. patroszenie i skórowanie, podważanie itd. natomiast grubsza część umiejscowiona przy rękojeści służy do prac takich jak "batonowanie", ciosanie, struganie i cięcie.
Dzięki profilowanej i gumowanej rękojeści nóż nie wyślizguje się z dłoni nawet gdy ta jest mokra.
Do noża MORA OUTDOOR 2000 dołączona jest pochwa, w której nóż jest osadzony stosunkowo głęboko i ciasno, dzięki czemu ryzyko wypadnięcia z pochwy jest znikoma. Niestety niedopracowane zostało mocowanie pochwy do paska. Zastosowane skórzane ucho przytwierdzone przy pomocy dwóch małych nitów do pochwy, o kilku dniach noszenia przy pasku przestały pełnić swoją funkcję i pochwa wraz z nożem po prostu odpadła.Uszkodzone ucho.
Sam nóż pomimo tej "wtopy" z pochwą sprawował się przyzwoicie, dlatego śmiało mogę go polecić. Jednak warto zwrócić uwagę na ten defekt żeby nie zostać gdzieś w środku lasu bez noża.

Wyżej opisana "morka", nie była pierwszym ostrzem m-ki MoraKnif, która była katowana przeze mnie w terenie i dlatego śmiało mogę polecić inne niedrogie noże tego szwedzkiego producenta. Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, że wbrew powszechnej opinii noże Mora nie są odporne na wszelkie uszkodzenia.

1 komentarz:

  1. dzieki za żetelna ocene...mam ten nóz , ale nigdy jeszcze go nie użyłem , ponieważ mam inne " mory " ale , zainspirowany twoim wpisem , zaczne go zabierac w teren ...i czesc !

    OdpowiedzUsuń