środa, 11 lipca 2018

Nóż Schrade SCHF3N.

Nóż Schrade
SCHF3N.

Nóż Schrade SCHF3N.


Nóż Schrade Extreme Survival Full Tang SCHF3N posiadam od 6 grudnia 2015 roku (św. Mikołaj przyniósł ;-) ) ale dopiero na ostatnim wypadzie w teren miałem okazję dokończyć testy.
Było rąbanie, struganie, batonowanie...


Nóż wykonany jest w Chinach z chińskiej stali 8Cr13MoV, która w USA i Europie ma swój odpowiednik w stali serii 440, ta z kolei jest popularną stalą wykorzystywaną do produkcji noży taniej i średniej cenowo klasy.
Nóż jest oksydowany, wykonany w technologii full tang, ma długość całkowitą 298 mm, powierzchni tnącej 140 mm, grubość 6 mm, a jego waga to 400 gram. Chwyt noża ma okładziny z mikarty i ergonomiczny kształt, który zabezpiecza dłoń przed zsunięciem się jej na ostrze.

Ponadto rękojeść jest w górnej powierzchni ząbkowana co ma zapewnić dobre podparcie na kciuk przy struganiu.

W opisach sklepów, które oferują noże można znaleźć informacje, że ów nóż SCHF3N ma ostrze "drop point" z wklęsłym szlifem , natomiast wg mnie to "clip point", no ale pewnie się nie znam.

W komplecie jest nylonowa pochwa z wkładem z tworzywa sztucznego, którą można zawiesić na pasie głównym. Pochwa posiada także kieszeń zewnętrzną, w której możemy umieścić osełkę.

Tak jak wspomniałem, w/w nożem trochę potyrałem i okazuje się, że parametry noża (wymiary, waga) powodują, iż jest całkiem przyjemnym "rąbadełkiem". Stal szła jak burza rąbiąc drewno stare i świeże. Bez problemu pokonywała sęki, przy batonowaniu cięła wzdłuż polana o średnicy 7-8 cm.

Nóż dzięki ergonomicznej rękojeści trzyma się stabilnie w dłoni, a dodatkowo możemy go zabezpieczyć przed wypadnięciem przytaczając rzemieniem wokół nadgarstka, który przeplatamy przez otwór znajdujący się na końcu chwytu.

W czasie testów ostrze nieopatrznie trafiło na kamyk ukryty w ziemi, który spowodował małe wyszczerbienie. To powoduje, że w/w nóż "otwieraczem do czołgów" nie jest.

Poza tym do filetowania ryb, skórowania zwierzyny, oraz innych lżejszych i precyzyjnych prac raczej raczej się nie nadaje i lepiej wybrać do tego inne narzędzie.

Osobiście preferuję posiadanie dwóch noży tj jeden do prac lekkich, a drugi do ciężkich więc z przyjemnością będę używał prezentu. Natomiast osobom, które wolą jeden nóż do wszystkiego proponuję aby poszukali czegoś bardziej uniwersalnego i z lepszej stali.
Batonowanie
Batonowanie.

Baonowanie
Batonowanie.

Struganie
Struganie.

2 komentarze:

 1. Ja miałem dwa Schrade'y w obu pękły ostrza. O dziwo w jednym przy smarowaniu kanapki O_o . Złożyłem reklamację i rozpatrzono pozytywnie.
  O ile wizualnie Schrade mi się podoba to już więcej nie kupię. W tym roku w ogień walki (czyli na spacery do lasu) idzie Mora Garberg. Zobaczymy jak się sprawuje. Na razie goli włosy i sprawdza się doskonale w drobnych domowo-biurowych czynnościach. Będzie wiosna, będzie więcej okazji do spędzenia czasu w lesie to się sprawdzi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie maiłem do czynienia z tą morką, ale wygląda ciekawie. Od jakiegoś czasu jestem w posiadaniu fińskiego noża Jääkäripuukko ze stali węglowej. Jestem bardzo zadowolony z zakupu.

   Usuń