niedziela, 1 lipca 2018

Skansen Forteczny w Toruniu.

Skansen Forteczny. Ul. Poznańska 191 w Toruniu.

Skansen Forteczny w Toruniu.


Kilka dni temu w czasie wyjazdu służbowego miałem okazję odwiedzić nietuzinkowe miejsce w Toruniu.
Przypadkowo dowiedziałem się, że niedaleko nr 191 na ul Poznańskiej kilku mężczyzn wyprowadziło z kaponiery "jakiś stary" czołg i go remontuje.
W takim układzie nie pozostało mi nic innego jak zapakować się się do auta i pojechać czym prędzej aby zdążyć zobaczyć cokolwiek.

Kiedy dojechałem na miejsce okazało się, że przed fortyfikacją stoi replika czołgu Renaut FT-17 a przy nim uwijający się pasjonaci z Fundacji Historii Polskiej Broni Pancernej.
Po wymianie grzeczności jeden z mężczyzn - Pan Jan - został "oddelegowany" od prac przy czołgu do pokazania mi innych pojazdów i oprowadzenia po skansenie.
Pan Jan pokazał mi jeszcze jedną replika czołgu Renault FT-17 oraz dwa samochody pancerne wz. 34, które stały zaparkowane w kaponierze. Wszystkie repliki były/są wykorzystywane przy produkcjach filmów. Np. ów samochody pancerne były "gwiazdami" w filmie Bitwa Warszawska 1920.
Po oglądnięciu pojazdów i krótkiej ich charakterystyce udaliśmy się na teren Skansenu Fortecznego. Tu zostałem oprowadzony po wnętrzu kilku schronów, gdzie mogłem zobaczyć wiele ciekawych eksponatów.
Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem wiedzy Pana Jana, gdyż pomimo swojego młodego wieku miał obszerną wiedzę na temat fortyfikacji, o eksponatach i byłym niemieckim stalagu mieszczącym się na tym terenie.
Niestety czas mnie gonił a bateria w telefonie już jęczała dlatego tylko tyle fotek udało mi się napstrykać. Mam nadzieję, że jeszcze będę miał okazję zwiedzić fortyfikacje Torunia a przede wszystkim Skansen Forteczny.


Replika czołgu Renault FT-17.
Replika czołgu Renault FT-17.
Samochody pancerne wz. 34.
Samochód pancerny wz. 34.
Wnętrze samochodu pancernego wz. 34.
Schron "ołówkowy".
Zapory przeciwczołgowe.Schron z pancerną kopułą bojową do armaty 105 mm.
Pancerna kopuła.

Pancerna kopuła od dołu.
Wejście do pancernej kopuły.


Wejście do schronu atomowego.

Makieta Stalagu.Pancerna kopuła obserwacyjna lekka Baterii Półpancernej.

ps. Chylę czoła przed takimi pasjonatami. Pozdrawiam i życzę sukcesów w zdobywaniu środków na utrzymanie fortyfikacji, pojazdów i eksponatów.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza