![]() |
survival |
Wola życia w survivalu.
Doskonale wiem, że kiedy człowiek stanie oko w oko z zagrożeniem życia, to same umiejętności survivalowe mu nie pomogą. W survivalu góra sprzętu, czy nawet wiedza o bytowaniu w trudnych warunkach nie przyda się nikomu, jeżeli nie ma chęci walki o swój byt. To właśnie wola życia, która siedzi nam w głowie jako myśl sprawia, że podejmujemy walkę z przeciwnościami losu, budujemy schronienie, walczymy o ogień, wodę czy pożywienie. To właśnie chęć życia daje nam siłę do robienia rzeczy, których nigdy normalnie nie robiliśmy.
A czym jest ta magiczna siła?
Każda istota ma w sobie jakąś wewnętrzną energię, która się uaktywnia w sytuacji zagrażającej jego życiu. Dla człowieka tą energią może być na przykład chęć ponownego zobaczenia swoich bliskich albo doprowadzenie do końca niezałatwionych spraw. W warunkach survivalowych życie człowieka zależy od jego silnej woli i odpowiedniej motywacji, bez tego zrobi się apatyczny i po prostu przestanie walczyć. Wtedy będzie miał szczęście, kiedy ktoś mu pomoże albo zostanie pokonany przez przeciwności losu.
Największym źródłem motywacji do walki o życie jest nasz mózg, nasze pozytywne myślenie, wiara w siebie i w swoje działania, wytrwałość oraz odporność psychiczna na niepowodzenia.
Człowiek będący w kryzysowej sytuacji, posiadający duże pokłady woli walki potrafi czynić rzeczy, których w normalnej sytuacji nie chciałby albo nie byłby wstanie zrobić. Taki człowiek szuka najlepszych szans przeżycia dla siebie i wykorzystuje je.
Historia zna takie osoby jak np. Alexander Selcraig, Juana Maria, czy Marguerite de La Rocque, które samotnie przez wiele miesięcy musiały żyć w niesprzyjających warunkach aby niespodziewanie, często wskutek przypadku otrzymać pomoc z zewnątrz. Bez motywacji i walki nie przeżyliby, a my byśmy prawdopodobnie o nich nigdy nie usłyszeli.
Wolą walki o przetrwanie jest nie tylko myśl, ale także zakodowana w genach reakcja obronna organizmu.
Świat zna przypadki, kiedy ludzie w stanie zagrażającym ich egzystencji zdolni byli do przekroczenia swoich dotychczasowych fizycznych granic tj. szybciej i dłużej biegli, podnosili większe obciążenie, wyżej skakali, dłużej nie spali...
Takie "podkręcenie" organizmu spowodowane jest stresem i zdenerwowaniem, które powoduje wytwarzanie w organizmie przez rdzeń nadnerczy adrenaliny, zwaną także hormonem strachu, ucieczki czy walki. Adrenalina jest "szprycą", która daje kopa naszemu ciału do walki z niebezpieczeństwem m.in. przez:
- zwiększenie częstotliwości pracy serca i poprawienie krążenia krwi w
- organizmie,
- zwiększenie glukozy we krwi,
- zwiększenie metabolizmu,
- zwiększenie oskrzeli ułatwiając i przyspieszenie oddychania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz