piątek, 10 sierpnia 2018

Przechowywanie ryb.

zapasy preppersa
Licencja CC0 Creative Commons

Przechowywanie ryb.

Ryby żywe przechowuje się w dużych naczyniach takich jak kadzie, wanny, beczki. Częstotliwość wymiany wody jest zależna od ilości przechowywanych ryb i pojemności naczynia. Trzeba jednak pamiętać, że ryby nie lubią gwałtownych zmian temperatury wody. Pojemnik z rybami umieszcza się w pomieszczeniu chłodnym i przewiewnym. Przy częstej wymianie wody ryby można trzymać w takich warunkach kilka dni.
Idealnym rozwiązaniem jest trzymanie ryb w specjalnej pułapce w ich naturalnym środowisku.

Ryby suszone można przechowywać w pomieszczeniach suchych, chłodnych i przewiewnych, w temperaturze 10ºC.

Ryby słabo nasolone i krótko wędzone w dymie gorącym można przechowywać 2-3 dni w temperaturze pokojowej, natomiast ryby dobrze nasolone i wędzone zimnym dymem można przechowywać 6-7 dni w temperaturze pokojowej, a w pomieszczeniach chłodnych do 2 miesięcy.

Ryby wędzone gorącym dymem są bardzo nietrwałym produktem, gdyż latem trzeba je spożyć natychmiast po uwędzeniu, a zimą trzeba je trzymać w temperaturze poniżej 1ºC.

Marynaty rybne (rolmopsy, śledzie marynowane) mogą być przechowywane do 2 tygodni, a zimą parę miesięcy, w zależności od temperatury pomieszczenia, w którym są składowane.


Ryby solone. Oczyszczoną świeżą rybę wkłada się do pojemnika z solanką, przygotowaną wcześniej w następujący sposób: do przegotowanej wody wsypuje się sól jadalną w takiej ilości, aby jej nadmiar nierozpuszczony w wodzie osiadł na dnie. Odpowiednie nasolenie solanki można sprawdzić wrzucając do niej surowe, świeże jajko, które nie powinno utonąć. Ryby w takiej zalewie przechowuje się w pomieszczeniu, którym panuje ok 10ºC.

2 komentarze:

 1. Super tekst.

  Co do przechowywania ryb wędzonych na gorąco ryb to można dłużej. Oczywiście wszystko zależy od warunków przechowywania.

  pozdawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że komuś się podoba. Masz rację, przechowywanie ryb wędzonych na gorąco zależy od warunków przechowywania.

   Usuń