![]() |
Pistolet gazowy TT 9 mm. |
Broń palna gazowa.
Mówiąc o broni palnej gazowej mam na myśli broń, przy pomocy której strzelamy substancjami drażniącymi wyrzuconymi pod ciśnieniem przez przewód lufy w strumieniu gazu powstałym na skutek spalenia materiału miotającego w naboju.
W broni gazowej lufa jest częściowo zaślepiona aby wykluczyć strzelanie innymi nabojami niż naboje hukowo-gazowe, oraz zminimalizować oddziaływanie strumienia gazów żeby zapewnić względne bezpieczeństwo w czasie oddania strzałów z bardzo małej odległości w stosunku do osoby, której postanowiliśmy użyć broni.
Strzelanie z broni gazowej amunicją inną niż hukowo/gazowej może doprowadzić do rozerwania broni i poważnych obrażeń użytkownika.
Substancje drażniące po opuszczeniu naboju gazowego mogą wywoływać różne reakcje np. silne łzawienie, duszący kaszel, nudności, ból i pieczenie porażonej skóry, oraz błon śluzowych, itp.
Chemiczne substancje drażniące mogą działać z różną mocą na różne osoby. Dużo zależy od stanu zdrowia i odporności na ból osoby, przeciwko której użyliśmy broni gazowej, czy też od panujących warunków atmosferycznych takich jak siła i kierunek wiatru, opadów deszczu, oraz odległości jaką strumień gazów musi pokonać z lufy do celu. Zasięg rażenia broni palnej gazowej to ok 9 m.
Broń gazowa może występować w różnych kalibrach (od 8 mm do 11,43 mm tj. 45 cala), oraz w postaci różnych pistoletów samopowtarzalnych i rewolwerów, z których możemy także oddawać strzały z nabojów hukowych emitujących przy wystrzale sygnał akustyczny(huk) i optyczny(błysk), natomiast po nakręceniu specjalnej wyrzutni możemy wystrzeliwać na 30-50 metrów rakiety sygnalizacyjne.
Aby legalnie zostać właścicielem broni palnej gazowej trzeba być posiadaczem Legitymacji posiadacza broni, potocznie zwaną "pozwoleniem na broń".
Zobacz także:
Broń sygnałowa i alarmowa.
A tetetka nie ma przypadkiem kal 7.62?
OdpowiedzUsuńTak i nie. Pistolet TT wzór 1933 faktycznie ma kaliber 7,62, ale bodajże wszystkie dostępne na rynku pistolety TT gazowe były przerabiane na nabój 8 i 9 mm. Przeróbka broni polegała na częściowym zaślepieniu przewodu lufy, zeszlifowaniu rygli na zamku i na lufie, oraz na przerobieniu magazynków do krótszej amunicji.
Usuń