poniedziałek, 28 stycznia 2019

Broń palna gazowa.

Pistolet Tokariewa
Pistolet gazowy TT 9 mm.

Broń palna gazowa.


Mówiąc o broni palnej gazowej mam na myśli broń, przy pomocy której strzelamy substancjami drażniącymi wyrzuconymi pod ciśnieniem przez przewód lufy w strumieniu gazu powstałym na skutek spalenia materiału miotającego w naboju.
W broni gazowej lufa jest częściowo zaślepiona aby wykluczyć strzelanie innymi nabojami niż naboje hukowo-gazowe, oraz zminimalizować oddziaływanie strumienia gazów żeby zapewnić względne bezpieczeństwo w czasie oddania strzałów z bardzo małej odległości w stosunku do osoby, której postanowiliśmy użyć broni.
Strzelanie z broni gazowej amunicją inną niż hukowo/gazowej może doprowadzić do rozerwania broni i poważnych obrażeń użytkownika.

Substancje drażniące po opuszczeniu naboju gazowego mogą wywoływać różne reakcje np. silne łzawienie, duszący kaszel, nudności, ból i pieczenie porażonej skóry, oraz błon śluzowych, itp.
Chemiczne substancje drażniące mogą działać z różną mocą na różne osoby. Dużo zależy od stanu zdrowia i odporności na ból osoby, przeciwko której użyliśmy broni gazowej, czy też od panujących warunków atmosferycznych takich jak siła i kierunek wiatru, opadów deszczu, oraz odległości jaką strumień gazów musi pokonać z lufy do celu. Zasięg rażenia broni palnej gazowej to ok 9 m. 

Broń gazowa może występować
w różnych kalibrach (od 8 mm do 11,43 mm tj. 45 cala), oraz w postaci różnych pistoletów samopowtarzalnych i rewolwerów, z których możemy także oddawać strzały z nabojów hukowych emitujących przy wystrzale sygnał akustyczny(huk) i optyczny(błysk), natomiast po nakręceniu specjalnej wyrzutni możemy wystrzeliwać na 30-50 metrów rakiety sygnalizacyjne.

Aby legalnie zostać właścicielem broni palnej gazowej trzeba być posiadaczem Legitymacji posiadacza broni, potocznie zwaną "pozwoleniem na broń".

Zobacz także:
Broń sygnałowa i alarmowa.

2 komentarze:

  1. A tetetka nie ma przypadkiem kal 7.62?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak i nie. Pistolet TT wzór 1933 faktycznie ma kaliber 7,62, ale bodajże wszystkie dostępne na rynku pistolety TT gazowe były przerabiane na nabój 8 i 9 mm. Przeróbka broni polegała na częściowym zaślepieniu przewodu lufy, zeszlifowaniu rygli na zamku i na lufie, oraz na przerobieniu magazynków do krótszej amunicji.

      Usuń