niedziela, 13 stycznia 2019

Latarka OLIGHT S10 BATON - EDC.

Latarka Olight Latarka OLIGHT S10 BATON - EDC.


Latarka OLIGHT S10 BATON jest urządzeniem używanym przeze mnie jako EDC (Every Day Carry). Jej małe wymiary 70x23 mm i waga 60 gram (wraz z baterią) powodują, że mogę ją nosić w kieszeni, na klipsie czy doczepioną do pęku kluczy. Poza tym latarka posiada płaską zakrętkę komory baterii, która umożliwia postawienie latarki na sztorc na płaskiej powierzchni oraz magnes, przy pomocy którego możemy zainstalować nasze źródło światła na stalowych konstrukcjach.Korpus wspomnianej wyżej latarki zrobiony jest z aluminium lotniczego. Taka budowa ma zabezpieczyć sprzęt przed rozsypaniem się po upadku z wysokości nawet 2 metrów. Ponadto latarka ma parametr IPX8 określająca całkowitą ochronę przed zanurzeniem w wodzie do 2 metrów.

Jasność światła lampki możemy regulować przez przytrzymanie wciśniętego włącznika usytuowanego z boku korpusu. Mamy do wyboru cztery tryby jasności(podanych w lumenach): 0,5lm, 5lm, 85lm, 400lm oraz stroboskop. Tryby pracy sterowane są przez przycisk włącznika.

Aby włączyć latarkę i przejść do trybu pracy 0,5lm przytrzymujemy włącznik ok 1 sekundy, następne tryby włączamy kolejno przytrzymując włącznik aż do przejścia w jaśniejszą pracę. Do stroboskopu przechodzimy wciskając trzy razy przy wyłączonej latarce lub dwa razy przy włączonej.

W lampce znajduje się elektronika sterująca poborem prądu, która chroni diodę przed przegrzaniem, oraz powodująca zapamiętanie ostatniego używanego trybu.

Dioda Cree XM-L2 zainstalowana w latarce daje szeroką wiązkę światła o strumieniu 400 lumenów, na odległość do około 100 metrów. Zywotność diody jest przewidywalna na 50000 godzin pracy. Przypuszczalny czas pracy na baterii (3V Cr123) w najsłabszym trybie to 360 godzin,a na najmocniejszym ok 1,5 h.

Minusem w tej latarce jest zasilanie. Większość sprzętu jaką posiadam jest dostosowana do baterii typu AA, więc jest mus dodatkowo zakupić baterię 3V Cr123. Ponadto włącznik latarki jest mało wyczuwalny dlatego potrzeba dużej wprawy aby go w ciemności szybko zlokalizować i użyć.
Moja latarka niestety ma jakąś wadę, bo po włączeniu samoczynnie się wyłącza po ok 2-5 sekundach, bez względu na stan naładowania jej baterii/akumulatora. Ciekawe jest to, że w mojej drugiej latarce Olight M2R występuje ten sam problem. 


Zobacz także:
Latarka Olight M2R.

3 komentarze:

 1. już nie raz słyszałem że latarki olight to szmelc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może miałem pecha, chociaż dziwny zbieg okoliczności, że ten sam problem występuje w dwóch latarkach tej samej marki

   Usuń
  2. Olight to badziewie. Nie polecam. Miałem i coś było z czipem bo nie chciała świecić. Po reklamacji sprzedałem w cholerę

   Usuń