![]() |
Broń pneumatyczna. |
Broń pneumatyczna.
Broń pneumatyczna zwaną także często wiatrówką to urządzenie, które do wyrzucenia pocisku w postaci śrutu nie używa gazów spalanego ładunku prochowego tak jak w przypadku broni palnej, ale sprężonego gazu (najczęściej powietrza i dwutlenku węgla), dlatego przy strzale nie występuje sygnał akustyczny(huk) ani optyczny(błysk).Broń pneumatyczną możemy podzielić na:
- mechaniczno-sprężynowe, gdzie gaz w postaci powietrza jest sprężany przez tłok napędzany sprężyną. Takie rozwiązanie wymaga przeładowania przed każdym strzałem,
- zasobnikowe, gdzie sprężony gaz znajduje się w pojemniku np. w naboju z dwutlenkiem węgla. To rozwiązanie pozwala na strzelanie do momentu wyczerpania śrucin w magazynku, lub gazu w zasobniku.
Broń pneumatyczna a prawo.
Art. 8. Ustawy o broni i amunicji.W rozumieniu ustawy bronią pneumatyczną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężonego gazu jest zdolne do wystrzelenia pocisku z lufy lub elementu ją zastępującego i przez to zdolne do rażenia celu na odległość, a energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę lub element ją zastępujący przekracza 17 J.
Art. 9. ustęp 4. Ustawy o broni i amunicji.
Broń pneumatyczną można posiadać na podstawie karty rejestracyjnej broni pneumatycznej wydanej przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta powiatowego Policji, a w przypadku żołnierzy zawodowych – właściwego komendanta oddziału Żandarmerii Wojskowej.
Wg tych dwóch artykułów należy wnioskować, że na wiatrówkę nie trzeba posiadać legitymacji posiadacza broni (potocznie nazywane pozwoleniem na broń), wiatrówkę o mocy powyżej 17 J (dżuli) musimy zarejestrować w jednostce Policji, lub Żandarmerii Wojskowej, gdyż wg art 8 ustawy o broni i amunicji takie urządzenie jest już bronią pneumatyczną.
Natomiast wiatrówka o mocy poniżej 17 J nie podlega pod wyżej wymienioną ustawę i nie jest traktowana jako broń pneumatyczna.
Dokumenty potrzebne do rejestracji broni pneumatycznej:
- wniosek o rejestrację,
- dwa zdjęcia,
- kopia dowodu osobistego(wymagana jest pełnoletność),
- dowód zakupu wiatrówki (oryginały muszą być dostępne do wglądu),
- opłata skarbowa,
- odpowiednie orzeczenia lekarskie i psychologiczne,
- zaświadczenie o niekaralności.
Wyżej wymienione dokumenty należy złożyć w jednostce Policji lub ŻW, do 5 dni od momentu zakupu. Możemy spodziewać się jeszcze wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez dzielnicowego.
Strzelanie z wiatrówki możemy traktować jako hobby zabijając codzienną nudę, ale także możemy poćwiczyć dobycie broni, składanie się do strzału, celowanie i pracę na języku spustowym, kiedy wizyta na strzelnicy jest dla nas za droga, lub kłopotliwa z powodu zbyt dużej odległości do niej.
![]() |
Na strzelnicy. Od lewej: Haenel 310, Jericho B, P-99. |
Pamiętać trzeba, że pocisk wystrzelony z wiatrówki może zagrozić zdrowiu a nawet życiu, dlatego warto sobie utrwalać zasady bezpiecznego posługiwania się bronią.
Ciekawostki historyczne:
Wiatrówka Girandoni.
Zobacz także:
Broń sygnałowa i alarmowa.
Broń palna gazowa.
Zobacz także:
Broń sygnałowa i alarmowa.
Broń palna gazowa.
Ciekawe czy u nas by to przeszło ?
OdpowiedzUsuńhttps://www.youtube.com/watch?v=Tdvsv6cRacU
No lekko przekracza 17J. Bo strzela pociskami 350 grains. :-)
u nasz raczej nie. Ogólnie to fajna broń, chociaż by mogli się trochę natrudzić i zrobić magazynek.
Usuń