sobota, 11 maja 2019

Pistolet P99.

Pistolet Walther P99.

Walther P99
Walther P-99 z 2002 roku.

Na początku 1994 roku rozpoczęto prace nad nowym pistoletem samopowtarzalnym z bezkurkowym mechanizmem uderzeniowym, natomiast pierwszej prezentacji prototypu dokonano już 1995 roku w czasie międzynarodowych targów IWA, a produkcja została uruchomiona w październiku 1996 roku pod nazwą Walther P-99.


Pierwotnie broń ta była dostosowana pod kaliber 9 mm Parabellum, ale na początku 1997 roku rozpoczęto produkcję wersji kalibru .40 Smith & Wesson.

Na przełomie lat 2003/2004 zmodernizowano pistolet umieszczając pod lufą szynę Picatinny przeznaczoną do montażu akcesoriów (min. oświetlenia taktycznego,laserowych wskaźników celu). Zwiększono także powierzchnię rowkowaną części zamka ułatwiającą przeładowanie broni oraz poprawiono konstrukcję mechanizmu spustowego co miało poprawić jego prace. Zmieniono również przyrządy celownicze. Zastosowane pierwotnie przyrządy z tworzywa sztucznego zamieniono na metalowe, gdyż często ulegały deformacji.

P 99 wszedł do uzbrojenia policji w kilku niemieckich landach, a od roku 2001 został przyjęty do uzbrojenia policji polskiej. Obecnie w Polsce broń ta produkowana jest w Fabryce Broni „Łucznik” – Radom Sp. Z O.O.

Pistolet samopowtarzalny P99 kal. 9 x 19 mm Parabellum został skonstruowany przy wykorzystaniu najnowszych technologii, z przeznaczeniem dla formacji mundurowych oraz obrony osobistej. Broń ta jest dostosowana dla strzelców prawo- i leworęcznych. Posiada przyrządy celownicze stałe z celownikiem szczerbinkowym dostosowanych do błyskawicznego naprowadzenia linii celowania na cel, oraz wskaźnik napięcia iglicy i wskaźnik obecności naboju w komorze nabojowej. Do zasilania broni stosuje się magazynki wymienne, pudełkowe, dwurzędowe o pojemności 15 lub 16 nabojów. Walther P99 nie posiada zewnętrznego bezpiecznika. Po wystrzeleniu ostatniego naboju zamek zostaje zatrzymany w tylnym położeniu. Po wymianie magazynka zamek zwalniamy przesuwając dźwignię w dół znajdującą się z lewej, tylnej strony zamka. Ciekawą cechą opisywanego pistoletu było zastosowanie wymiennych paneli tylnej części chwytu broni, co dawało sposobność dobranie obwodu chwytu do gabarytów dłoni strzelca.

Walther P99 działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, z zamkiem ryglowanym przez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej, zastosowano w nim mechanizm spustowo – uderzeniowy, bezkurkowy Double Action.

Broń P99 może posiadać mechanizm spustowy w różnych wersjach :
 • P99 AS mechanizm spustowy z funkcją działania pojedynczego i podwójnego z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci mechanizmu antystresowego włączanego bezpośrednio po pierwszym przeładowaniu (podczas kolejnych strzałów mechanizm nie włącza się).
 • P99 DAO podwójne działanie zapewnia stale zwolniony system iglicy z długą drogą języka spustowego dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkownika. System DAO gwarantuje jednakową maksymalną siłę spustu 38 N od pierwszego do ostatniego strzału, przy drodze spustu 14 mm
 • P99 QA częściowe napięcie iglicy zapewnia krótką drogę języka spustowego. Ta odmiana jest szczególnie popularna w oddziałach specjalnych oraz wśród strzelców sportowych, gdzie liczy się szybkie działanie. 
 • P99 C AS – kompaktowa z mechanizmem spustowym SA/DA
 • P99 C DAO – kompaktowa z mechanizmem spustowym DAO
 • P99 Rad – opracowana w Polsce przez Fabrykę Broni „Łucznik”
 • P99 P.A.K. – hukowa, w kalibrze poniżej 6 mm, zasilana nabojem 9mm PAK

P-99
P-99.
P-99
Częściowo rozłożony P-99.

DANE TECHNICZNE P-99 Rad z 2002 roku:
 • Długość – 180 mm
 • Wysokość – 137 mm
 • Szerokość – 30 mm
 • Masa – 698 g
 • Długość lufy – 102 mm
 • Długość linii celowania – 156 mm
 • Pojemność magazynka – 16 szt
 • Szkielet – Polimer

Niestety ta jednostka broni produkowana przez Fabrykę Broni w Radomiu nie obeszła się bez wad. Fabryczna, "pokrywa" iglicy, wykonana z tworzywa sztucznego potrafi ulec uszkodzeniu i iglica może zostać wyrzucona z dużą siłą z zamka pistoletu w stronę strzelca raniąc go. Osobiście słyszałem o dwóch przypadkach. Producent w ramach naprawy wymienił zaślepki iglicy z tworzywa sztucznego na metalowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz