wtorek, 3 marca 2020

Niebezpieczny smartfon.

bezpieczeństwo na drodze

Technologia pomaga i rozwija.


Teraz telefon jest często wykorzystywany do innych celów niż został stworzony. Samo dzwonienie już nam nie wystarcza. Trudno się temu dziwić, gdyż tak naprawdę dzisiejsze telefony to małe komputery przewyższające swoimi możliwościami pierwsze maszyny biurkowe, a o pierwszych komputerach mieszczących się w kilku pomieszczeniach nawet nie wspomnę. Sam pamiętam kiedy miałem kompa serii 486 DX2. Wtedy sprzęt ten wydawał się szczytem możliwości, a o telefonach komórkowych nikt nawet nie marzył. Porównując mojego smartfona z wielkim komputerem 486 DX2 pojawia się lekki uśmiech na mojej twarzy.
Teraz komputer w postaci telefonu wkładamy w kieszeń i przemierzamy świat mając przy sobie aparat fotograficzny, dostęp do internetu, gigabajty pamięci i całkiem niezłą moc obliczeniową. Możemy na naszym sprzęcie pograć, coś obliczyć, zrobić notatki lub za pomocą aplikacji np. Alarm112 czy funkcji telefonu wezwać pomoc dla siebie czy innej osoby.

Zostaw telefon w spokoju.

Jest też ciemna strona korzystania z telefonu. Na całym świecie często dochodzi do wypadków spowodowanych nieuwagą. Bardzo często nieuwaga jest spowodowana patrzeniem w ekran smartfona, albo słuchaniem muzyki przez słuchawki. Patrząc w wyświetlacz telefonu czy słuchając muzyki przez słuchawki pozbawiamy się dwóch głównych zmysłów odpowiedzialnych za odbiór sygnałów mówiących o nadchodzącym niebezpieczeństwie. Ewolucja dała nam te dwa zmysły abyśmy zawczasu mogli zorientować się, że zbliża się zagrożenie.
Wiele razy widziałem filmiki kiedy różne osoby patrząc w ekran telefonu czy słuchając muzyki nieświadomi niebezpieczeństwa wchodzą pod nadjeżdżający samochód albo wprost pod jadący tramwaj.
Ale wypadki to nie wszystkie zagrożenia. Zagrożeniem mogą być też inni ludzie. Przestępcy najczęściej wybierają ofiary, które niczego się nie spodziewają. Tak więc wpatrując się w ekran czy słuchając muzyki przez słuchawki możemy nie zauważyć, że staliśmy się celem i ktoś od kilkudziesięciu metrów idzie za nami, aby nas wciągnąć w jakiś zaułek.
Dodatkowo warto mieć świadomość, że nasz własny przewód słuchawek może posłużyć przestępcy do owinięcia go wkoło naszej szyi.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz