czwartek, 14 maja 2020

Pistolety maszynowe - trochę historii.

pistolet maszynowy
Villar-Perosa.
Źródło: https://it.wikipedia.org

Historia pistoletów maszynowych.


Pistolety maszynowe miały swój początek w 1914 roku kiedy to została opatentowana przez majora Bethela Abiela Revelliego broń o nazwie Villar-Perosa. Początkowo broń ta była używana jako lotniczy karabin maszynowy, a później jako karabin szturmowy. Broń Villar-Perosa uznawany jest za pierwszy pistolet maszynowy.

Pistolety maszynowe były były przeznaczone do walki na bliskich odległościach z przeznaczeniem dla oddziałów szturmowych, do likwidowania żołnierzy nieprzyjaciela w rowach strzeleckich i bunkrach.

Po zakończeniu wojny przestano interesować się tym typem uzbrojenia, gdyż nie rozumiano jego możliwości taktycznych.

Ponowne zainteresowanie peemami zwiększyło się w ostatnich latach przed II wojną światową, ale dopiero w czasie jej trwania rozpoczęto masową produkcję.

W polskim wojsku decyzja o wprowadzenia pistoletu maszynowego do uzbrojenia zapadła na początku 1939 roku, niestety nie została zrealizowana.

Walczące strony wytworzyły ponad 20 milionów sztuk pistoletów maszynowych, dzięki temu w niektórych armiach peemy stały się jedną z podstawowych broni piechoty, w takim stopniu, że zostało w nią uzbrojonych do 40% strzelców.

Peemy stały się cenną bronią uzupełniającą, gdyż okazały się narzędziem bardzo skutecznym w walkach na odległościach do 200 m, a na większe odległości piechota była dobrze zaopatrzona w inne środki walki.

Po II wojnie światowej skoncentrowano się na obniżeniu materiałochłonności i pracochłonności przy produkcji pistoletów maszynowych, oraz zmniejszeniu wymiarów i masy broni.

Chociaż wydaje się, że okres wielkiej sławy peemów już miną, ustępując współczesnym karabinkom i karabinom na nabój pośredni, takim jak karabinek Kałasznikowa lub karabin M16 to jednak ciągle są bronią bardzo atrakcyjną.

Obecnie pistolety maszynowe znajdują zastosowanie w uzbrojeniu policji, różnego rodzaju służb bezpieczeństwa i oddziałów specjalnych, oraz antyterrorystycznych. Poza tym PM wykorzystywany jest przez nieregularne armie i wojska partyzanckie, toczące walki na bliskich odległościach, często w trudnym terenie, gdzie stosunkowo duża siła ognia wraz z łatwością ukrycia lub transportu odgrywa istotną rolę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz