piątek, 5 czerwca 2020

Pokój nie jest wieczny.

wojna
Źródło: Wikipedia.

Pokój nie jest nam dany na zawsze.

Mieszkamy w kraju, który od wieków był atakowany przez wrogów. Jak nie z lewej strony to z prawej, jak nie z góry to z dołu ktoś nas najeżdżał. Obecnie żyjemy w czasie pokoju, żadne wojska nie okupują naszego kraju, należymy do Unii Europejskiej i NATO, ale czy zawsze będziemy się cieszyć tym spokojem, który nas otacza? 

Kiedyś Prezydent Polski Lech Kaczyński powiedział: 


"Pokój nie jest dany raz na zawsze, nawet jak się ma sojusze".

Chociaż Prezydent Lech Kaczyński nie był moim ulubionym prezydentem to muszę mu w tym przyznać rację, bo w historii Polski jest wiele dłuższych lub krótszych okresów bez wojen, ale jednak w pewnym momencie powstawała jakaś iskra, która powodowała nastanie czasu śmierci. Pamiętajmy o wojnie polsko-bolszewickiej, dwóch wojnach światowych, okupacjach...
Ja wiem, trudno uwierzyć, że może zagrozić nam wojna. W latach 30 ubiegłego wieku też ludzie nie wierzyli, że Niemcy rozpętają ma ziemi piekło jakiego nikt dotychczas nie zaznał. Podejrzewam, że mieszkańcy Czeczenii, Osetii Południowej czy Ukrainy też nie podejrzewali agresora w swoich ojczyznach.
Chociaż większość ludzi nie chce wojny, to niestety u władzy zasiadają ludzie, którzy w wojnie widzą szanse do zarobienia pieniędzy, powiększenia swoich wpływów, czy władzy. 
Nie piszę tego aby kogoś straszyć, ale po to żeby uświadomić nieuświadomionym, że obecny pokój nie musi wiecznie trwać. Dlatego ważnym jest, aby się do tego przygotować zgodnie z powiedzeniem:


Si vis pacem, para bellum - „Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny”.

Jak możemy się przygotować?

Przede wszystkim powinniśmy zmienić nastawienie i zacząć uświadamiać sobie, że pokój może przeminąć jak zalegający śnieg na wiosnę. Musimy mówić głośno o braku w Polsce przygotowań i procedur na wypadek nadzwyczajny jakim jest np. konflikt zbrojny. Musimy rozmawiać o naszych obawach z politykami i wywierać na nich nacisk, aby zainteresowali się danym tematem. Przede wszystkim musimy sami się zacząć przygotowywać. Nie chodzi tutaj o budowanie schronów atomowych, ale zabezpieczenie siebie i najbliższych poprzez zrobienie m. in. zapasów wody, długoterminowego jedzenia, leków i środków opatrunkowych, Zapoznać się z rodzajami sygnałów alarmowych, postępowaniem po ogłoszeniu sygnałów alarmowych. Ta wiedza może zwiększyć twoje szanse na przeżycie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz