poniedziałek, 6 lipca 2020

Co w eterze szumi

skaner SDR
Skaner SDR.
Lepiej go podłączyć do komputera
za pomocą przedłużacza USB.

Nasłuch radiowy przy pomocy skanera SDR.


Od kiedy Krzysztof Lis z Domowego Survivalu wkręcił mnie w temat łączności dla Polskich preppersów zacząłem bardziej się interesować tematem zdobywania informacji za pomocą fal radiowych, bo może kiedyś w razie jakichś kataklizmów łączność telefoniczna okaże się zawodna i z pomocą przyjdą inne rozwiązania takie jak CB,null PMR, radiostacje krótkofalowe, itp.

CB Radio i Baofeng.

Sam posiadam CB Radio pracujący w częstotliwościach 26,955 - 27,405 MHz oraz radiotelefon (Baofeng) umożliwiający pracę na częstotliwościach:
  • 136-174 MHz - nadawanie i odbiór FM
  • 400-520 MHz - nadawanie i odbiór FM (w tym pasmo PMR - 446,0–446,2 MHz)
  • 65-108 MHz - odbiór radiowych stacji FM.
Wspomniane CB Radio i Baofeng pozwala mi na nawiązanie łączności w promieniu kilku kilometrów. To nie jest dużo, ale chcąc uzyskać pomoc staramy się nawiązać łączność z kimś kto znajduje się w miarę blisko, a nie z kimś oddalonym o 600 czy 1200 km od nas.
Z drugiej strony łączność radiowa z wyżej wymienionych cywilnych częstotliwości z promienia kilku czy kilkudziesięciu kilometrów może nam nie dać wystarczającej wiedzy na interesujące nas tematy dotyczące zaistniałych sytuacji kryzysowych. Dlatego warto też prowadzić nasłuch na częstotliwościach, zarezerwowanych dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Skaner SDR.

Początkowo żeby wiedzieć co w eterze szumi miałem zamiar kupić jakiś ręczny skaner częstotliwości, ale wydanie kilku stówek dość mocno mnie do tego zniechęciło. Z pomocą mi przyszedł skaner, który możemy nabyć za kilkadziesiąt złotych i podpiąć do komputera za pomocą gniazda USB, lub do urządzenia z systemem Android przy użyciu adaptera USB - MicroUSB. Skaner SDR (Software Defined Radio) jest odbiornikiem szerokopasmowym służący do odbierania telewizji naziemnej DVBT. Ale dzięki niemu i odpowiedniemu oprogramowaniu możemy monitorować eter we wszystkich interesujących nas częstotliwościach CB, PMR, krótkofalowców, służby cywilne, wojsko itd. W większych miastach korespondencji radiowej policji możemy nie słyszeć, ponieważ bardzo powoli ale sukcesywnie służby przechodzą z łączności analogowej na cyfrową, której skanery nie ogarniają. Jednak w wielu powiatach jeszcze co nieco możemy posłuchać.
Mi osobiście udało się podsłuchać korespondencji pilotów z wieżą pobliskiego lotniska, oraz rozmowy prowadzone przez radiostacje w czasie manewrów wojskowych. Niestety treści tych rozmów nie będę publikował, bo chociaż nasłuch niezabezpieczonej korespondencji radiowej nie jest zabroniony to nagrań transmisji i danych, które usłyszymy nie wolno nam rozpowszechniać i w żaden sposób wykorzystywać. Tak samo prowadzenie nasłuchu z głośników przy osobach postronnych jest zabronione.

Wracając do skanera SDR. Kupując to urządzenie dostałem w pakiecie odbiornik SDR, płytę ze sterownikami, pilota zdalnego sterowania i antenę o długości 11,5 cm. Pilot i płyta z oprogramowaniem do naszych celów są zbędne, a antena dostarczona przez producenta niestety nie podoła naszym potrzebom, dlatego warto od razu pomyśleć o jakiejś lepszej antenie. Tymczasowo wymieniłem na czterdziesto centymetrową antenę samochodową do Baofenga bo obie mają ten sam gwint, ale ostatecznie zamierzam ją zmienić na jakiegoś dipola. Warto też wiedzieć, że kabel łączący antenę z odbiornikiem powinien być jak najkrótszy, natomiast samego tunera też nie podłączajmy bezpośrednio do gniazda USB tylko przy pomocy przedłużacza USB aby zakłócenia z komputera nie wpływały na pracę skanera. Oczywiście do prowadzenia nasłuchu otaczającego nas eteru musimy mieć odpowiednie oprogramowanie, które wraz z instrukcją instalacji jest dostępne w intrenecie.
Do pracy na androidzie wykorzystałem programy:
  • SDRTouch - darmowy program, manipulator dzięki któremu możemy wybierać częstotliwości i korzystać z różnych funkcji itd, ale brakuje mu przydatnej funkcji "Spectrum"
  • SDR Touch Key - za kilka złotych odblokowuje nam wyżej wymienioną funkcję,
  • RTL-sdr driver - sterownik.
skaner SDR
Praca oprogramowania
na systemie Android.

Do pracy na maszynie z windows wykorzystałem:
  • Zadig - sterownik,
  • SDR Sharp - darmowy program, manipulator dzięki któremu możemy wybierać częstotliwości i włączać różne funkcje.
skaner SDR
Praca oprogramowania na systemie Windows.

Wiem, że na rynku są dostępne lepsze i zarazem droższe skanery częstotliwości, ale dla początkujących miłośników słuchania szumów w eterze taki tuner SDR jest chyba najlepszym rozwiązaniem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz